Värde
Vilken Audi Ur-quattro håller värdet bäst?
RR 20V har den starkaste premien bland vanliga Ur-quattro. Sport quattro är en annan kategori helt och hållet. För båda avgörs köparintresset av identitet, originaldelar och en historik som kan granskas lika noga som rallymyten.

Audi Ur-quattro är en etablerad samlarbil, men inte en enhetlig prisbild. Serien omfattar WR 10V, MB 10V, RR 20V och Sport quattro, byggda under perioden 1980–1991. Den tekniska utvecklingen spelar roll, men marknaden skiljer ännu hårdare på sällsynthet, skick och proveniens. Hagerty UK:s guidevärden i good-skick visar ca 360 000 kr (27 500 GBP) för WR, ca 380 000 kr (28 600 GBP) för MB och ca 590 000 kr (45 000 GBP) för RR 20V. Det ger RR ungefär 57 procent över MB och 64 procent över WR på samma skicknivå. Siffrorna är en brittisk guide, inte löften om ett svenskt marknadsvärde, men de förklarar varför sena 20V-bilar måste bedömas separat från tidiga 10V.
Det är också viktigt att inte förväxla modellens sammanfattade auktionsdata med ett normalt pris för en gatbil. Classic.com redovisar ett snitt på ca 1,7 miljoner kr (168 076 USD), men samma samling innehåller extremt värdefulla tävlings- och Sport-derivat samt billiga standardbilar. The Classic Valuers median för "Audi Quattro" ska inte heller användas som Ur-quattro-median, eftersom underlaget visar att sidan blandar in senare quattro-märkta Audi. När marknaden är så spretig är en korrekt variant, jämförbar bil och tydligt försäljningssätt viktigare än en global snittsiffra.
WR, good
ca 360 000 kr
27 500 GBP · Hagerty UK, 1981
MB, good
ca 380 000 kr
28 600 GBP · Hagerty UK, 1988
RR 20V, good
ca 590 000 kr
45 000 GBP · Hagerty UK, 1990
RR 20V, fem år
+170 %
Toppvärde enligt Magneto och Hagerty, publicerat 2021
Rangordning
RR 20V är förstahandsvalet bland standardbilar
RR 20V byggdes 1989–1991 med 2 226 cm³, DOHC-topplock, 20 ventiler och 217 hk. Omkring 1 000 byggdes, och Iconic Auctioneers uppger 295 högerstyrda exemplar. Det är en tydligare begränsning än för de tidigare 10V-bilarna, men premien kommer också från specifikationen: senare motor, 20-ventilstopp, G-Kat som möjlig option och den avslutande positionen i modellens ursprungliga serie. I Hagertys concours-nivå är RR ca 1,1 miljoner kr (83 800 GBP) mot MB:s ca 740 000 kr (56 100 GBP), en skillnad på omkring 49 procent. Värdet ligger alltså inte i att en annons skriver "20V", utan i att bilen faktiskt kan dokumenteras som RR med rätt motor, karossdetaljer och historik.
Magneto/Hagerty beskrev 2021 att RR 20V:s toppvärde stigit 170 procent på fem år, från 420 000 kr–1,1 miljoner kr (31 700 till 85 600 GBP). Det är en historisk rörelse, inte en prognos. Hagerty UK:s senare concoursnivå på ca 1,1 miljoner kr (83 800 GBP) visar snarare en platå efter den tidigare uppgången. Därför redovisar vi inte en påhittad direkt treårsprocent i löptext. Vid praktisk jämförelse ska du titta på nuvarande skick, service och avslutade försäljningar. Standardbilar i normalt skick har under 2024–2026 sålts från 370 000–770 000 kr (28 000 till 58 500 GBP) på Collecting Cars och The Market by Bonhams, medan särskilda historier kan hamna långt över det spannet.
Sport quattro
Sällsynthet är viktig, men identiteten kommer först
Sport quattro är ingen RR 20V med bredare kaross. Den korta hjulbasen, den brantare vindrutan, kevlar- och glasfiberkarossen och KW-motorn på 306 hk gör den till homologeringsspecial. Produktionsuppgiften är motstridig: flera källor anger 214 byggda, andra 224. Det ansvarsfulla sättet att beskriva den är därför 214–224 bilar, med omkring 160–170 gatuhomologerade inom den lägre uppgiften. Just den osäkerheten förstärker kravet på chassiidentifiering, periodbilder, ägarhistorik och en specialist som kan se skillnad på originaldetaljer och väl utförda repliker.
Hagerty UK anger ca 3,6 miljoner kr (270 000 GBP) i good-skick och ca 6,9 miljoner kr (525 000 GBP) i concours för 1985 års Sport quattro, omkring sex gånger RR 20V:s ca 590 000 kr (45 000 GBP) i good. Men även här är guidevärden inte samma sak som en auktion. RM Sotheby's sålde exempelvis "The Red Devil", en 1984 Sport quattro med Lehmann-motor på 435 hk, för ca 6,3 miljoner kr (643 000 USD) i Monterey 2025. Det är ett enskilt resultat för en exceptionell bil, inte ett schablonvärde. En köpare som behandlar varje kort quattro som samma objekt riskerar att betala för myten i stället för för den verifierade bilen.
Skick
Kaross, delar och dokumentation skapar den verkliga skillnaden
Ur-quattrons värde går inte att skilja från reparerbarheten. Framskärmar, motorhuv i originalutförande, elfönsterhissmotorer och ABS-givare är delar som enligt Classics World inte längre går att köpa nya. En tidigare bakskadereparation ska granskas runt bakpanelen och bakljusen; dålig skärmpassning kan vara startpunkten för ny rost. Galvanisering från de senare åren är en förbättring, men den ersätter inte kontroll av trösklar, hjulhusskärmar, dörrarnas nederkanter och tankens skarvar. En bil med bra lack utan bilder från tidigare plåtarbete är inte automatiskt en bil med bra struktur.
Samma sak gäller teknik. Sprucket avgasgrenrör, trötta motorfästen, bränsletanksläckage, hydraulackumulator, ABS och digital instrumentering kan vara kostsamma osäkerheter. Ett nytt grenrör från Audi Tradition anges till ca 14 000 kr (1 100 GBP) plus moms, före ungefär en heldags arbete. Marknaden premierar därför inte bara få ägare eller låg mätarställning utan också fakturor som visar vad som åtgärdats. Den sista högerstyrda RR 20V:n med ca 1 600 mil (9 654 miles) och stark proveniens nådde 163 125 ca 27 000 kr (GBP 2021), men vanliga 20V-resultat från samma period var ca 740 000–790 000 kr (56 250–59 625 GBP). Proveniens ska analyseras som en egen värdefaktor, inte blandas ihop med modellens basnivå.
Marknadsläsning
Jämför med rätt bil och rätt typ av pris
Utropspriser, auktionsslutpriser och guidevärden beskriver olika saker. Classic Trader hade två aktiva Ur-quattro-annonser vid underlagets insamling: en 1985 10V privatannonserad för ca 730 000 kr (55 718 GBP) och en 1983-bil hos handlare för ca 830 000 kr (63 390 GBP). Det är utgångspriser, inte bevis på vad köpare betalade. Classic Trader kommenterade samtidigt att 1981–85-bilar normalt låg i intervallet ca 590 000–990 000 kr (45 000–75 000 GBP) och att sena 20V ofta ligger i samma spann, medan nivåer över 1,3 miljoner kr (100 000 GBP) är undantag. Läs det som orientering, inte som en garanti.
För varje bil bör jämförelsen därför ha fyra frågor: är det WR, MB, RR eller Sport; är den manuell och korrekt identifierad; hur ser kaross- och delshistoriken ut; och är siffran ett utropspris, ett guidevärde eller ett faktiskt auktionsresultat? Först då blir det möjligt att resonera om europeisk prisbild utan att reducera en 1980-talsikon till en sökfilterrad.
Ur-quattrons marknad belönar inte bara turbo och rallyhistoria. Den belönar en bil som går att identifiera, förstå och underhålla även efter nästa ägarbyte.
Läs vidare
Följ rätt Ur-quattro-marknad
Se RR och Sport quattro som egna jämförelsegrupper och låt dokumenterade reparationer väga lika tungt som modellbeteckningen.
Följ värdeutvecklingenDetta är redaktionellt innehåll om historiska marknadsmönster för samlarbilar, inte finansiell rådgivning och ingen garanti för framtida värdeutveckling.
Underlag
Källor
Belopp i kronor är omräknade från källans valuta med Riksbankens kurs den 30 oktober 2026 (1 GBP = 13,17 kr, 1 EUR = 10,98 kr, 1 USD = 9,83 kr) och avrundade. Originalbeloppet står inom parentes. Körsträckor i mil är omräknade från miles.