Värde
Vilken Lotus Esprit håller värdet bäst?
Esprit har inte en enda värdekurva. Giugiaros kantiga bilar står över den tidiga Stevens-eran, Sport 300 har ett högt enskilt resultat och den tydligaste V8-premien finns i Final Edition — inte automatiskt i den mest sällsynta V8:an.

Lotus Esprit är ett tydligt exempel på varför modellnamnet inte räcker som värdeetikett. Giugiaro-erans S1–S3, med den skarpa "folded paper"-formen, ligger klart över den tidiga Stevens-eran X180 i det samlade underlaget. The Classic Valuer redovisar sedan 2020 ca 380 000 kr (£28 528) i median för S1, ca 310 000 kr (£23 889) för S2 och ca 370 000 kr (£28 395) för S3 Turbo, mot 270 000 kr (£20 196) för X180 och ca 290 000 kr (£22 051) för X180 Turbo. Senare Stevens-derivat är en annan sak: S4 har ca 450 000 kr (£33 874) i median och V8 ca 640 000 kr (£48 375). Det korrekta påståendet är alltså inte att all Giugiaro alltid är dyrare än all Stevens, utan att Giugiaro har ett tydligt försprång framför den tidiga X180-marknaden.
Skick vänder dessutom ordningen i vissa fall. Hagerty UK anger 1977 S1 från 190 000 kr (£14 800) i #4 Fair till ca 850 000 kr (£64 900) i #1 Concours. För 1998 års V8 är motsvarande nivåer ca 330 000 kr (£25 100) och ca 710 000 kr (£53 600). En sliten V8 kan därför ligga över en sliten S1, medan den bästa S1 enligt samma guide ligger högre än den bästa V8:an. Det är ett argument för att jämföra skick för skick, inte för att reducera Esprit till ett enda genomsnittspris eller att lova ett svenskt marknadsvärde.
S1, Hagerty #1
ca 850 000 kr
£64 900 · 1977 Esprit S1 i Concours-skick
X180, TCV-median
ca 270 000 kr
£20 196 · Lägst median i Esprit-underlaget
Sport 300, resultat
ca 1,1 miljoner kr
£83 509 · Artcurial den 28 september 2025
V8 Final Edition
ca 1,3 miljoner kr
£98 915 · TCV-median sedan 2020
Final Edition, topp
ca 1,9 miljoner kr
£145 068 · RM Sotheby's den 18 augusti 2024
Final Edition, sell-through
90 %
Högsta redovisade nivå i Esprit-underlaget
Era
Giugiaro har försprång — men inte utan villkor
S1 är värdehierarkins mest läsbara fall. Hagerty UK:s #1-värde på ca 850 000 kr (£64 900) är högst av de tidiga guidevärdena, och The Classic Valuer registrerar ett toppresultat på ca 1,6 miljoner kr (£124 292) från Bring a Trailer den 6 december 2024. En annan S1 nådde ca 1,4 miljoner kr (£107 242) den 8 maj 2025, medan en S1 den 21 april 2026 såldes för ca 710 000 kr (£53 764). Resultaten visar både en hög topp och en mer normal nivå; de är inte ett fast pris för varje vit eller röd S1.
S2 är mer avvaktande. Medianen hos The Classic Valuer är ca 310 000 kr (£23 889) och sell-through 69 %, den lägsta redovisade nivån bland Esprit-varianterna i sammanställningen. S2.2 är däremot tekniskt intressant med galvaniserat chassi som standard och 88 byggda exemplar, men Hagerty UK:s #1-värde är ca 640 000 kr (£48 600) och underlaget innehåller ingen separat auktionsserie som bevisar en egen marknadspremie. Köp därför en S2.2 för kombinationen av specifikation och strukturell fördel, inte för ett påhittat sällsynthetspåslag.
S3 Turbo har en annan likviditet än sug-S3. The Classic Valuer har 61 sålda, 82 % sell-through, ca 370 000 kr (£28 395) i median och ca 890 000 kr (£67 611) som högsta resultat. Det senare kom från Collecting Cars den 8 maj 2025 och avser en tysk bil. HC är samtidigt den stora volymgruppen: NA plus HC anges till 3 155 byggda och Hagerty UK sätter HC i #1 till ca 430 000 kr (£32 300). Marknaden belönar därmed inte varje Giugiaro-beteckning lika mycket; exakt motor, turbo och dokumentation spelar roll.
Specialer
Sällsynthet måste bevisas av marknaden
JPS Commemorative är en verklig premievariant, men också ett bra exempel på behovet av återhållsamhet. Produktionsuppgifterna går isär: 147 eller 149 exemplar. The Classic Valuer redovisar ca 710 000 kr (£54 000) i median och ett resultat på ca 710 000 kr (£54 000) för en numrerad bil hos Iconic Auctioneers den 11 november 2023. Samma sammanställning visar ca 490 000 kr (£37 180) hos Historics den 29 november 2025 och en osåld Mecum-bil den 14 januari 2024. JPS kan alltså ligga över vanlig S2, men den säkra formuleringen är att marknaden varierar och att nummer, livré och historik måste kontrolleras.
Essex Turbo är ännu tydligare som varning. Källorna anger 45–57 bilar, ett 2021-estimat på ca 1,4–2 miljoner kr (£105 000–£150 000) och samtidigt "No Sales" hos The Classic Valuer. Två Iconic-försök under 2026 blev osålda. Det är inte ett skäl att sätta ett fiktivt värde på Essex, utan ett skäl att konstatera att en låg produktionssiffra inte har gett en bekräftad, likvid marknad i det hämtade auktionsunderlaget.
Filmkopplingen kräver samma distans. Wet Nellie, den verkliga ubåtspropen från The Spy Who Loved Me, såldes för ca 8,1 miljoner kr (£616 000) enligt Hagerty och för ca 7,2 miljoner kr (£550 000) enligt Lotus Esprit Turbo. Skillnaden är sannolikt klubbat pris kontra pris inklusive provision. Det är en filmprop med en egen proveniens. Det är inte belägg för att en vanlig S1, eller en S1 med missilramper, har samma premie.
Stevens
Sport 300, Sport 350 och V8 är tre olika historier
Tidiga Stevens-bilar är den svagaste delen av familjen i TCV-medianerna. X180 på ca 270 000 kr (£20 196) är lägst och X180 Turbo på ca 290 000 kr (£22 051) ligger strax över, trots att den senare har 87 sålda och därmed är den mest likvida Esprit-varianten i materialet. Turbo SE har Hagerty UK #1 på ca 520 000 kr (£39 500). S4 och S4s flyttar upp nivån: S4 har ca 450 000 kr (£33 874) i median, S4s ca 630 000 kr (£48 000) i Hagerty #1. GT3 är däremot den nödvändiga motvikten till sällsynthetsargumentet: 190 byggda men bara ca 320 000 kr (£24 024) i median och ett redovisat spann på ca 290 000–390 000 kr (£21 750–£29 325) över åtta sålda.
Sport 300 är det mest positiva undantaget. Nummer 42 såldes hos Artcurial den 28 september 2025 för ca 1,1 miljoner kr (£83 509). Det är ungefär 2,5 gånger S4-medianen ca 450 000 kr (£33 874), men jämförelsen bygger på ett enda auktionsresultat, inte en publicerad Sport 300-median. Med 64 byggda, racederiverad specifikation och tydlig identitet är bilen högt rankad som samlarbil, men nästa försäljning kan inte antas upprepa samma resultat.
Sport 350 visar motsatsen. Produktionen anges olika som 42 eller 50, och ett enda hämtat resultat finns: ca 570 000 kr (£43 360) hos Bonhams Online den 2 oktober 2025. Det låg under den vanliga V8-medianen ca 640 000 kr (£48 375). En Sport 350 ska därför inte beskrivas som en automatisk V8-premie. Den belagda premien finns i stället hos V8 Final Edition: ca 1,3 miljoner kr (£98 915) i median, ca 1,9 miljoner kr (£145 068) i högsta resultat och 90 % sell-through. Final Edition har en egen, dokumenterad marknadsposition.
Tolkning
Läs prisbilden som urval, inte som prognos
Hagerty US visar förändringstal på sina Esprit-sidor, bland annat +8 % för S1, −7,9 % för S4s och −7 % för V8. Sidorna anger dock inte tidsperioden. De får därför inte göras om till treårs- eller femårsprognoser. För ett värdebeständigt urval är de mer användbara signalerna i stället tydlig variantidentitet, väl dokumenterad struktur, bevarad eller korrekt specifikation och faktiska resultat från fler än en försäljning där sådana finns.
En bra Esprit för värdeorienterat ägande är således sällan den med flest superlativ i annonsen. Det är den bil där generationsvalet är avsiktligt, chassi och drivlina går att verifiera och priset inte förutsätter att marknaden ska betala för en obevisad specialstatus.
Espritens starkaste marknad finns där design, specifikation och dokumentation pekar åt samma håll — inte där produktionssiffran ensamt låter mest dramatisk.
Läs vidare
Följ rätt Esprit
Jämför endast bilar med samma era, skick och dokumentationsnivå — och behandla enskilda auktioner som just enskilda auktioner.
Följ värdeutvecklingenDetta är redaktionellt innehåll om historiska marknadsmönster för samlarbilar, inte finansiell rådgivning och ingen garanti för framtida värdeutveckling.
Underlag
Källor
- Hagerty UK — Lotus Esprit S1, 1977
- Hagerty UK — Lotus Esprit V8, 1998
- The Classic Valuer — Lotus Esprit S1
- The Classic Valuer — Lotus Esprit X180
- The Classic Valuer — Lotus Esprit S4 och Sport 300-resultat
- The Classic Valuer — Lotus Esprit V8 och Sport 350-resultat
- The Classic Valuer — Lotus Esprit V8 Final Edition
- The Classic Valuer — Lotus Esprit S2 JPS
- Hagerty UK — Bond-bilars marknadseffekt
- Lotus Esprit Turbo — James Bonds Esprit S1
Belopp i kronor är omräknade från källans valuta med Riksbankens kurs den 30 oktober 2026 (1 GBP = 13,17 kr, 1 EUR = 10,98 kr, 1 USD = 9,83 kr) och avrundade. Originalbeloppet står inom parentes. Körsträckor i mil är omräknade från miles.