Värde
Vilken Lotus Elise håller värdet bäst?
S1 har den tydligast publicerade äldre värdeuppgången, men den är inte automatiskt dyrast. Auktionsdata visar högre medianer för S2 och S3, medan den enskilda bilens chassi, drivlina och dokumentation avgör om den alls är jämförbar.

Lotus Elise har en attraktiv samlarberättelse: lätt konstruktion, tydlig körkaraktär och en produktion på 35 124 bilar över tre serier. Det är ändå fel att tala om en enda Elise-marknad. S1 är ursprungsbilen, byggd 1996–2001 med Rover K-serie och ett bart aluminiumchassi på ungefär 67–68 kg. S2 gick vidare med ny kaross och både Rover- och Toyotadrivlinor. S3 omfattar senare 1,6-litersbilar, kompressormatade versioner, Cup-modeller och Final Edition. Marknaden bedömer dessa kombinationer olika, och den som köper för värde måste börja med att definiera exakt vad som jämförs.
Det finns belägg för en kraftig S1-rörelse i en specifik historisk period. Hagerty UK skrev i maj 2021 att en excellent S1 steg från 220 000 kr (£16 900) i oktober 2017 till ca 380 000 kr (£28 600), alltså +69 % på ungefär tre och ett halvt år. Det är en publicerad observation, inte en prognos för nästa tre år och inte ett mått för varje S1. Hagertys nuvarande brittiska verktyg har dessutom bara en enda Elise-post, S1 Roadster 1796 cc, med ca 130 000 kr (£10 000) i fair, ca 200 000 kr (£15 500) i good, ca 310 000 kr (£23 500) i excellent och ca 410 000 kr (£31 500) i concours. Skickspremin är därför central redan inom en och samma S1-beskrivning.
S1, publicerad förändring
+69 %
Excellent, okt 2017–maj 2021, Hagerty UK
S1, TCV-median
ca 260 000 kr
£19 698 · 109 sålda sedan 2020
S2, TCV-median
ca 430 000 kr
£32 923 · 355 sålda sedan 2020
S3, TCV-median
ca 420 000 kr
£31 580 · 25 sålda sedan 2020
Metod
S1 är inte högre värderad än S2 i auktionsmedianen
Den viktigaste nyanseringen är också den som lättast tappas bort i en enkel rangordning. The Classic Valuer redovisar sedan 2020 en median på ca 260 000 kr (£19 698) för S1, ca 430 000 kr (£32 923) för S2 och ca 420 000 kr (£31 580) för S3. På just detta underlag ligger alltså S2 och S3 över S1. Att skriva att S1 är dyrare än S2 med dessa siffror som stöd vore fel. S1-urvalet innehåller både projekt och trackday-bilar, med lägsta resultat ca 100 000 kr (£7 875), medan S2- och S3-urvalen kan innehålla sena, lågmilade Toyota-bilar och specialversioner. Medianen beskriver vad som ingår i urvalet, inte en ren kvalitetsjusterad modellhierarki.
Därför ska Hagertys skickgraderade S1-värden och enskilda auktioner läsas parallellt med TCV, men aldrig blandas till ett enda punktestimat. S1 hade auktionsresultat från 110 000 kr (£8 000) för en bil hos Iconic Auctioneers i mars 2026 till ca 400 000 kr (£30 503) för en Sport 190 på Bring a Trailer i juni 2026. Samma serie rymmer alltså både sliten basbil och sällsynt specialversion. En 111S såldes för ca 360 000 kr (£27 191) i mars 2026 och en Type 49 för ca 220 000 kr (£16 875) i maj, medan en Type 49 blev osåld i december 2025. Det visar varför emblem och färgsättning aldrig ersätter skick, reservpris och historik.
S1
Originalitet och struktur skapar den tydligaste kvalitetsnivån
För S1 är ett oskadat, dokumenterat aluminiumchassi den viktigaste värdebäraren. Car Collector International beskriver tubben som bilens hjärta och anger att en oskadad tub med ursprungliga krockstrukturer fram och bak är meningsfullt mer värdefull än en med utbytta eller reparerade strukturdelar. Det förklarar den stora spridningen bättre än kulör eller miltal ensamt. Fråga om sidobalkar, främre clamshell-fästen, bakre krockstruktur, bondade fogar och skarven mot den bakre subframen. Dokumentation för en korrekt reparation är bättre än en oklar historia, men är inte samma sak som en orörd struktur.
S1-specialerna ger en andra nivå av urval. Sport 135 byggdes först i 50 Quicksilver-exemplar och fick ytterligare 35 bilar 1999. Sport 190 uppges i källorna till 48 eller omkring 55 exemplar, och motstridigheten ska stå kvar som en osäkerhet. Backfire News angav ett begärt pris på ca 660 000 kr (£49 995) för en Sport 190, men samma variant klubbades för ca 400 000 kr (£30 503) i juni 2026. Type 49 hade enligt Hagerty omkring 10 % premie på begärt pris, men dess faktiska resultat visar att premien inte är garanterad. Betala därför för en Lotus Sport-build sheet, rätt specifikation och en sammanhängande historik, inte för en efterhandsmonterad dekal eller ett påstående i annonsen.
S2 och S3
Toyotabilar kan vara mer konsekventa, men inte automatiskt bättre köp
S2 Toyota och S2 SC får stöd av både auktioner och prisguider. TCV redovisar ca 570 000 kr (£42 997) i median för S2 SC, baserat på 22 sålda bilar, och högsta SC-resultatet i urvalet är ca 750 000 kr (£56 681) på Bring a Trailer den 1 augusti 2026. Två S2-resultat från juni och maj 2026 var ca 670 000 kr (£50 709) respektive ca 640 000 kr (£48 234). De är tydliga marknadsobservationer, men de ersätter inte en inspektion av just den bil som köps. Toyota-motor, låg mätarställning och frånvaro av hård banhistorik kan hjälpa en bil, medan ett skadat chassi eller odokumenterade förändringar fortfarande drar åt motsatt håll.
S3 har en TCV-median på ca 420 000 kr (£31 580) men endast 25 sålda bilar i underlaget, vilket gör serien känslig för vilka bilar som råkar komma ut. Cup 250, Cup 260, Sport 240 och Final Edition har ingen separat publicerad värdering hos Hagerty UK, Hagerty US, The Classic Valuer eller classic.com. Skriv därför n.a. när en sådan bil efterfrågar ett guidevärde. Att Cup 250 har 243 bhp och väger 884 kg, eller att Cup 260 har 250 bhp, 862 kg och 180 kg downforce, gör dem intressanta specifikationer men skapar inte en belagd prispremie på egen hand.
Kvalitet
Vad marknaden kan se och följa premieras
Den bästa Elise för värdebevarande är inte nödvändigtvis den minst körda. Den är den vars identitet och underhåll går att följa. K-serieservicen bör visa kylsystem, MLS-packning och läckage- eller kompressionsprov. En komplett topplockspacknings- och kylsystemsöversyn anges till ca 20 000–39 000 kr (£1 500–£3 000). På alla generationer ska fjädringsgeometri, dämpare, bakre toelänkar och eventuella karossarbeten vara dokumenterade. En främre clamshell anges till omkring 21 000 kr (£1 600) och en bakre till ca 26 000 kr (£2 000), men kostnaden är sekundär om skadan når chassit.
Motorbyten kräver en annan disciplin. Det finns en dokumenterad annons för en S1 med Audi Turbo, och Honda-konverteringar är vanliga nog för att ha egna specialistservicepriser. Det finns dock ingen publicerad kvantifiering av värdeeffekten. En välgjord banbil kan vara rätt för rätt köpare, men den ska inte jämföras eller prissättas som en originaldriven samlar-Elise. Mätarställning, fabriksdokument, originaldelar och tydliga verkstadsfakturor reducerar osäkerhet; det är den praktiska vägen till en bil som nästa marknad också kan förstå.
Elise-värde är inte en enkel tidsserie. Det är priset på en verifierbar specifikation, ett friskt chassi och en historik som förklarar varje avvikelse.
Läs vidare
Jämför rätt Elise med rätt Elise
Använd prisdata som sammanhang, men låt chassi, drivlina och dokumentation avgöra om två bilar verkligen går att jämföra.
Följ värdeutvecklingenDetta är redaktionellt innehåll om historiska marknadsmönster för samlarbilar, inte finansiell rådgivning och ingen garanti för framtida värdeutveckling.
Underlag
Källor
- Hagerty UK — publicerad S1-förändring 2017–2021
- Hagerty UK — värdering av Lotus Elise S1
- The Classic Valuer — Lotus Elise S1
- The Classic Valuer — Lotus Elise S2
- The Classic Valuer — Lotus Elise S3
- The Classic Valuer — Lotus Elise S2 SC
- Car Collector International — Lotus Elise S1 köpguide
- Backfire News — Lotus Elise Sport 190
Belopp i kronor är omräknade från källans valuta med Riksbankens kurs den 30 oktober 2026 (1 GBP = 13,17 kr, 1 EUR = 10,98 kr, 1 USD = 9,83 kr) och avrundade. Originalbeloppet står inom parentes. Körsträckor i mil är omräknade från miles.